• Polski
  • English

Zyski z instalacji fotowoltaicznej w Polsce

13 replies [Ostatni wpis]
MK
Offline
Na forum od: 16/09/2010
Zyski z instalacji fotowoltaicznej w Polsce
Poniższa dyskusja dotyczy:" Zyski z instalacji fotowoltaicznej w Polsce ".
Dołącz do dyskusji!
MK
Offline
Na forum od: 16/09/2010

Wg powyższych wyliczeń trudno żeby koszt instalacji fotowoltaicznej zwrócił się w przeciągu 20 lat. Trzeba by mieć dostęp do bardzo tanich komponentów systemu.

Offline
Na forum od: 24/09/2010
Na dzisiaj jedynym rozwiązaniem jest chyba sięgnięcie po dotacje unijne.
Gość

Poczekajmy jeszcze trochę na farbę fotowoltaiczną elewacyjną. Ceny paneli fotowoltaicznych mocno spadną .

Gość

Na obecną chwilę cena 1KWp instalacji to około 1500-1600 Euro bez montażu czyli nie jest aż tak źle.
Dla np:Lubelszczyzny rocznie 900KWh x 0,46 = 414 zł.Panale fotowoltaiczne tanieją z miesiąca na miesiąc a cena energii i zielonych certyfikatów idzie w górę.Problem polega na tym ,że bank nie udzieli mi kredytu bo nie ma odpowiednich regulacji ze strony państwa.

Gość

Witam ,może ktoś sprawdzić czy moja kalkulacja jest w miarę
poprawna.

moc elektrowni 10kWp
wydajność roczna 1kWp 950kWh
wydajność roczna elektrowni 9500kWh
sprzedaż energii 0,195zł
sprzedaż świadectw pochodzenia 0,267zł
razem 0,462zł

podatek
sprzedaż energii 1852,5 x5,50%=101,88
sprzedaż świadectw pochodzenia 2536,5 x5,50%=139,50

przychód elektrowni 4389zł
podatki 241,39zł
zysk 4147,60zł
ewentualnie podatek akcyzowy? Minimum 200zł rocznie

Koszt budowy 1kWp 5600zł(netto)
Koszt budowy elektrowni 56000zł(netto)

Moduły fotowoltaiczne np.:Yngli Solar
Falownik np.:SMA

Na forum od: 18/03/2010

Witam,

kalkulacja co do uzysków energii z elektrowni jest w porzadku (może troszkę optymistyczna, założyłbym raczej 900kWh/kWp zwłaszcza że nie uwzględnia Pan starzenia systemu.). Kalkulacja przychodów w zasadzie też, przy czym podał Pan stawki za ubiegły rok (aktualne -  195,32 PLN za energię i do 274.92 za certyfikat czyli w sumie 470.24 - a w praktyce mniej 440-450). ALE !!!


Lada dzień (miejmy nadzieję) nastąpi publikacja do konsultacji społecznych Ustawy o OZE, która prawie na pewno zrobi spore przemeblowanie w tych stawkach i podatkach. Dziś pojawił się kolejny przeciek w sprawie tejże ustawy:
http://energetyka.wnp.pl/wsparcie-dla-oze-planowane-na-15-lat,154395_1_0_0.html

Przestrzegam więc przed dokonaniem decyzji w oparciu o dane dotyczące obecnego systemu. Póki co energia z OZE jest zwolniona z akcyzy i tak pewnie pozostanie.

Przy koszcie budowy miał Pan na mysli 5600 netto za kWp ? To mniej niż 1.3 euro za Wp, aż tak tanio jednak nie jest. Bardziej realną ceną jest zakres 1.8-2.5 Euro za Wp jeśli nie więcej, zwłaszcza w Polsce i za tak w sumie niewielki system. Być może dotarły do Pana informacje o bardzo tanich modułach chińskich nawet za 60 ec/Wp ale to naprawdę rynkowa skrajność i raczej nie należy brać jej pod uwagę. Ofertowe ceny modułów w większych ilościach to 0.75-1 eur/Wp.

Co do okreslenia dostawców komponentów to bez zarzutu -Yingli i SMA to solidne duże firmy które raczej nie znikną za chwilę z rynku razem z gwarancjami na swoje produkty.

Doradzam jednak poczekać z kalkulacjami na ustawę, w tej chwili obliczenia to futurologia.

Pozdrawiam

Bartosz Fetliński

n.d.
Gość

Witam,
Moja kalkulacja co do wydajności jest oparta nie tylko na teorii ale również na faktycznych wydajnościach takich instalacji.Od paru lat instaluję i mam możliwość monitoringu części tych systemów fotowoltaicznych.Instalacje zamontowane na dachu ze spadkiem skierowane na południe uzyskują
średnio 1000-1100kwh/kWp(zależy od pochylenia dachu). Elektrownie skierowane w kierunku SE lubSW
około 900-1000kWh ,a instalacja na dachu skierowanym na północ (pochylenie 6%) uzyskała w tym roku
już 891kWh/kWp.U nas to nie do pomyślenia ale ostatnio instalowałem 60kWp na dachu pochyłym 15% w kierunku północnym i ta instalacja ma być rentowna przy cenie 0,27Euro/kWh choć to trochę eksperyment bo panele to II liga z Chin a falowniki II liga z Niemiec.
Dane te dotyczą obszarów o średnim nasłonecznieniu 1100-1200W/m2, a ja mieszkam
w południowo-wschodniej części naszego kraju i takie założenia mogę przyjąć.
Oczywiście przy projektowaniu bezpieczniej przyjąć dolny pułap ale korzystając z PVGIS wystarczy
w programie zmienić wartość strat na falownikach i przewodach z 14% na bardziej realne 4% falownik i 1% kable czyli 5% i mamy faktyczną wydajność instalacji fotowoltaicznej.
Co do starzenia się instalacji to oczywiście ale do 10 lat nie powinno być problemu bo tali zakładam okres zwrotu inwestycji.
Cena 1400Euro/1kWp to jednak II liga dostawców komponentów.
Bardziej realna jest 1600Euro/Netto bez montażu za 1kWp ,posiadając NIP UE będzie to WDT.
Na obecną chwilę inwestycja ta nie zwróci się w ciągu 10 lat prędzej 15 lat.
Tak jak Pan radzi poczekam do wiosny bo może coś się z tego wykluje dobrego dla OZE.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedz.

Offline
Na forum od: 06/11/2011

Proszę o odpowiedz na nastepujace kwestie:

1. Jak należy oszacować całą wartośc inwestycji, znając cenę samych paneli. Chodzi mi o instalację przyłaczona do sieci elektroenergetycznej w celu odsprzedaży energii (i oczywiście uzyskanie certyfikatów). Np. jeżeli cena paneli to 1, 4 euro/kWp, to łaczny koszt paneli dla wymaganej mocy nalezy pomnozyć x (na przykład około) 1, 5. Ten dodatkowy koszt ponad koszt paneli to: koszty projektu, koszty wykonania instalacji, stacja nn/SN itd. Mam na myśli moc ok. 50 kW. Chyba, że bardziej efektywne jest podłaczenie do istniejącego przyłacza obiektu i zainstalowanie paneli na dachu obiektu budowlanego o mocy przyłaczeniowej np. 200 kW. Czy takie instalacje są wykonywane w Polsce? Kto ma doświadczenie w ich projektowaniu? Czy energetyka godzi się na takie rozwiązania?

2. Ile kosztuje i czy jest ekonomicznie efektywny system"śledzenia" słońca. Przeczytałem, że poprawia on wydajnośc o ok. 30 %, ale nie wiem z jakim kosztem należy się wtedy liczyć i czy sa w Polsce firmy z odpowiednim doświadczeniem w projektowaniu i wykonawstwie?
Pozdrawiam i prosze o odpowiedz.

Na forum od: 09/12/2010

1.Przewaznie przyjmuje sie, ze cena modulow to 50% do 60% lacznych kosztow instalacji typu "grid tied". Pozostale 40%-50% stanowia koszty BOS (Balance of System). W zwiazku z malejacymi cenami modulow ten podzial presuwa sie w strone dominacji kosztow BOS. Dla mocy 50kW stacja nn/sn nie bedzie potrzebna. W takim systemie polecalbym zastowowanie inwerterow DC/AC typu SMA SunnyMiniCentral. Ze wzgledu na brak subwencji oraz utrudnienia administracyjne (http://www.gramwzielone.pl/zielone/artykul/Bariery-w-rozwoju-fotowoltaiki-w-Polsce ) systemy PV dolaczane do sieci nie sa instalowane w Polsce czesto.

2. Co do systemow sledzacych najlepsze rezultaty osiaga sie przy wysokim udziale w naslonecznieniu skladowej bezposredniej (tzn. przy braku istotnego zachmurzenia). Do tego najlepiej na trakerach sprawuja sie systemy koncentratorowe (CPV). Instalacja trackerow wiaze sie rowniez ze zwiekszonym obciazeniem wiatrem oraz znacznym zacienieniem dookola trackera. Co za tym idzie, z racji na balast wymagane miejsce i szpecacy finalny wyglad, na dachu ciezko jest tracker ustawic. Oczywiszcie: "da sie?.... da sie!" ale ... Do tego trackery jak by nie bylo sa dosc zawodne i wymagaja stalego nadzoru.W systemie 50kWp trackery moga przyniesc wiecej strat niz kozysci. Warto pomyslec o odpowiednim systemie montazu modulow, ktory umozliwi sezonowa, reczna zmiane kata pochylenia. Pozwala to zyskac dodatkowe kilka procent w rocznej produkcji bez znacznego nakladu pracy.

Gość (niezweryfikowany)

Zysk z budowy instalacji fotowoltaicznej-inaczej.

Instalacje fotowoltaiczne do 30kWp-mikroinstalacje.
Montowane najczęściej na dachach budynków gospodarczych lub też budynków mieszkalnych.
Nie ma problemu z odbiorem wyprodukowanej energii,
nawet nasza nie najnowsza sieć linii niskiego napięcia sobie poradzi.
Przed zamontowaniem instalacji musimy usunąć stare pokrycie z eternitu
i wykonać nowe.
1 Praca i zlecenia dla firm dekarskich i sklepów sprzedających pokrycia dachowe.
2 Zlecenia dla firm stawiających rusztowania(w przypadku dachu z nowym pokryciem rusztowanie ułatwia montaż i bezpieczniejsza jest instalacja systemu fotowoltaicznego).
Instalacje 30-100kWp to powierzchnie dachów różnego rodzaju małych firm,sklepów typu lidl,biedronka itp.
Co do samej instalacji:
3 Panele fotowoltaiczne – tu raczej nie mamy szans z firmami z Chin,Japonii czy Niemiec.
4 Profile aluminiowe -zlecenia dla naszych producentów.
5 Wszelkiego rodzaju akcesoria(śruby,nakrętki,wkręty itp.)-nasi producenci.
6 Przewody solarne-nasi producenci.
7 Przetwornice -tu raczej też damy zarobić obcym firmom.
8 Instalacja elektryczna po stronie AC(Przewody,zabezpieczenia,skrzynki)-nasi producenci.
Instalacja 10kWp
9 Robocizna po stronie DC to jakieś 2-3dni
10 Robocizna po stronie AC 1 dzień.
11 Zlecenia dla firm instalujących systemy fotowoltaiczne i dla elektryków.
12 Wpływy do budżetu z podatku od sprzedaży energii.
Dużo ludzi znalazłoby zatrudnienie przy budowie takich instalacji,
wszystko zależy od tego czy nasz rząd stać na wprowadzenie ustawy która sprawi ,że znajdą się chętni do zakupu instalacji.
Farmy fotowoltaiczne nie przyniosą tyle miejsc pracy i są skierowane dla dużych firm które mają odpowiedni kapitał.

mizgal (niezweryfikowany)

witam,

Przymierzam się do postawienia instalacji 5kWp na trackerze 2-osiowym pod W-wą. Mam już pomysł na finansowanie i ma też dostawców (wszystko Chiny, jedyny europejski produkt to solar logger). Po wielu rozmowach mam jedną wątpliwość: wykresy i kalkulatory pokazują wzrost efektywności instalacji na trackerze 2D o +20-+30%. Ale sprzedawcy PV z Czech, dużo bardziej rozwiniętego rynku, piszą mi, że ich zdaniem trackery w naszym klimacie nie dowodzą swojej efektywności. Czy więc PW ma wiarygodne dane (ze swojej instalacji), ktore pomogłyby mi podjąć decyzję? Przyznam też, że jestem otwarty na współpracę z Laboratorium, taka instalacja 20 km od miasta może być dla Was cennym doświadczeniem.

pozdrawiam,

Marcin

Na forum od: 18/03/2010

Uzyski z trackerów faktycznie są o 30% wyższe w naszej szerokości geograficznej. Z drugiej strony sprzedawcy z Czech również mają rację, gdyż tracker zazwyczaj generuje wyższe koszta inwestycyjne, pewien koszt obsługi oraz pewną zawodność (na gmachu Radiotechniki w chwili obecnej poprawnie działa jeden z trzech trackerów). Oczywiście nie można tego interpretować jako reguły.

System na trackerze wymaga również masywniejszej konstrukcji wsporczej i pociągnie za sobą wyższe koszta robocizny.
Odpowiedź na pytanie czy instalować system na trackerze czy na nieruchomej konstrukcji wsporczej opiera się więc na kalkulacji czy nadwyżka produkcji energii elektrycznej rzędu 30% rocznie zrównoważy dodatkowe koszta tejże instalacji.

Na forum od: 04/01/2012

z kalkulatorów w sieci dla lokalizacji W-wa różnica faktycznie sięga 20%, więc jeśli uzyskam dopłatę w zakładanej wysokości to koszt trackera jest dla mnie pomijalny. Sama instalacja na trackerze jest też dla mnie bardziej dogodna, a fundament - no cóż, trzeba zrobić. Niepokoi mnie natomiast wzmianka o zawodności: zawodna jest mechanika czy elektronika?
pozdrawiam i dziękuję,
Marcin

Powiadomienia